Шок с цената на водата в Сливен, вдигат протест
Цената на водата в Сливен отново провокира публично неодобрение. Днес следва цивилен митинг пред постройката на ВиК сдружението.
Предложеното нарастване от 1 януари от КЕВР бе най-високо за страната – 20,95%, или 4.65 лв. на кубик. В момента в Сливен питейната вода е 3.92 лв..
Погледнато световно обаче цената не е от най-високите в страната, само че уредниците на митинга споделят, че тази вода стига до чешмите по гравитачен път и не минава през пречиствателна станция, която в Сливен се строи от края на тоталитарния интервал до през днешния ден, само че не работи.
Битката за цената на водата в Сливен не е от през вчерашния ден. Преди някоко години общинският консултант Пепа Генчева пое самодейността за граждански митинги и подписки срещу увеличението, стигна до омбудсмана и цената не се повиши внезапно. После още веднъж бе поискано внезапно нарастване и се стигна до актуалната цена на водата. Сега още веднъж следва повишаване. Генчева насочва към ВиК сдружението няколко въпроса:
" Първо, кое постанова с толкоз висок %? На каква база са пресметнали тези толкоз високи проценти особено за ВиК-Сливен? Защо шефът не организира съвещания с жителите? Защо е заложено единствено в границите на към 8% понижение на общите загуби? Варират сред 82 и 84%. "
Всички тези въпроси ще бъдат дадени на шефа на ВиК - Сливен Пламен Трифонов, в случай че се съгласи на среща с протестиращите. На въпроса дали тематиката с цената на водата се политизира, Генчева е безапелационна:
" Не, никога. В момента съм общински консултант. Това е жизненоважен проблем, правя си работата. "
Според другият уредник на митинга - Жоро Марев, ръководител на локалната конструкция на ДСБ, с цел да стане ясно какви са загубите и разноски на вода, и с цел да се дефинира тъкмо какво нарастване може да се направи, вид е да се въведе мониторинг на един от огромните квартали на Сливен.
" Да се направи надзор върху една зона или върху две-три, квартали на 30-40 години, квартали, в които инфраструктурата е относително нова – да се види какви количества вода влизат и какви доходи се получават.
Още доста оферти евентуално ще изникнат в процеса на диалози. Дали обаче хората са недоволни от цената на водата следва да разберем, когато през днешния ден следобяд се съберат пред ВиК онлайн, а не в с постове в обществените мрежи. Потърсихме и другата страна в този репортаж - шефа на ВиК Сливен Пламен Трифонов, който в смс изясни, че фамилна загуба го попречва да отговори на въпросите на БНР.